AFYONKARAHİSAR ABİGEM ve TNB KEP İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Afyonkarahisar ABİGEM, Türkiye Noterler Birliği Teknoloji Şirketi TNB KEP  ile yeni bir iş birliği protokolüne imza attı. Protokol kapsamında Afyonkarahisar ABİGEM’in tüm ortakları ve bunların üyeleri KEP ve E-imza hizmetlerini TNB KEP Yetkili İş Ortağı ABİGEM aracılığıyla temin edebilecek. 

13 Aralık 2017, Afyonkarahisar;

Afyonkarahisar Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi – ABİGEM,  Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmeti vermek üzere lisanslandırılan Türkiye’deki ilk özel kuruluş TNB KEP ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Bölgesindeki ve tüm Türkiye’deki KOBİ'lerin rekabet seviyelerinin ve uluslararası piyasalardaki aktivitelerinin arttırılması amacıyla faaliyet gösteren Afyonkarahisar ABİGEM’in tüm ortakları ve bunların üyeleri, KEP ve E-imza hizmetlerini TNB KEP ile yapılan protokol kapsamında ABİGEM aracılığıyla temin edebilecek.

Bu işbirliği kapsamında sunulan hizmetler, Afyonkarahisar ABİGEM’in farklı il ve ilçelerde bulunan Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlikleri ve Dernekleri kapsayan 28 hissedar üyelerinin de yararlanabileceği özel fırsatlar ile sunulacak.

KEP Nedir?

KEP yani Kayıtlı Elektronik Posta; gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğin değiştirilemediği, uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği olan güvenli elektronik posta anlamına geliyor.

Bu amaçla yetkilendirilmiş KEP Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulan bu hizmet, standart e-posta sistemlerinden ayrılıyor. KEP sisteminde gönderici ve alıcı kimlikleri belli olduğu gibi ayrıca gönderim, teslim, okunma zamanı değiştirilemiyor, içerik bütünlüğü korunuyor. Tüm gönderimler, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'na göre ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip elektronik imza ile imzalanıyor. Elektronik imza, KEP’in yanısıra şirket kuruluş, değişiklik işlemleri, sözleşme işlemleri, MERSİS işlemleri, gümrük işlemleri, EKAP ihale başvuruları gibi günlük hayatımızda birçok alanda yaygın olarak kullanılıyor.

Türkiye Noterler Birliği Teknoloji Şirketi TNB KEP, 2012’den bu yana Türkiye’deki yüzlerce kuruma KEP, elektronik imza ve katma değerli yazılım çözümleri sunuyor.

İş Birliği kapsamında ABİGEM tarafından sunulan avantajlı hizmetler ile ilgili ayrıntılı bilgi için ABİGEM’in 0272 213 12 13 numaralı telefonundan veya afyon[at]abigem.org mail adresinden bilgi alınabilir.